Javult a nyugtaadási fegyelem a Dél-alföldi régióban
Az APEH Dél-alföldi Regionális Igazgatósága az év eddigi időszakában a tavalyihoz képest 34%-kal több ellenőrzést végzett kifejezetten a feketegazdaság kifehérítése érdekében. A fokozott adóhatósági jelenlétnek és a megemelt bírságoknak az eredményei már látszanak, hiszen a nyugtaadási fegyelem javult. A feketegazdaság kifehérítése érdekében fokozott figyelmet kapott a számla, egyszerűsített számla, nyugtaadási kötelezettséget elmulasztó, a számlát nem a tényleges ellenértékéről kibocsátók, továbbá a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatók, valamint az igazolatlan eredetű árut forgalmazók ellenőrzése, mely mulasztók akár 1.000.000 Ft-ig terjedő mulasztási bírsággal is szankcionálhatók. A nyugtaadási kötelezettség megszegése körében az adózó mellett annak alkalmazottja, képviselője, illetőleg azon magánszemély is – 10.000 Ft-tól 50.000 Ft-ig terjedő mulasztási bírság kiszabásával – felelősségre vonható, aki az értékesítésben közreműködik.
Azon adózók esetében, akik ezen kiemelt tényállások valamelyikét valósítják meg az adózási érdeksérelem jelentősnek mondható, ezért a mulasztási bírság legalacsonyabb összege magánszemély esetében 200.000 Ft, más adózónál 400.000 Ft.
A kiszabott mulasztási bírságokat és azt, hogy azok betöltötték-e szerepüket a 2007-2008. év 1-8. hónap adatainak összevetése alapján lehet megítélni. A nyugtaadási kötelezettség ellenőrzések területén rajzolódik ki a legjobban, hogy az ellenőrzések során megállapított szabálytalanságok száma az előző év hasonló időszakában megállapítottakhoz képest több, mint 10%-al csökkent.
A foglalkoztatott alkalmazottak bejelentési kötelezettségének ellenőrzései során azonban ezzel ellentétes tendencia figyelhető meg, azaz a megállapított szabálytalanságok száma az előző év hasonló időszakában megállapítottakhoz képest csaknem 20%-al növekedett. Romlott ez a mutató annak ellenére is, hogy a foglalkoztatotti ellenőrzések területén kiszabott mulasztási bírságok a négyszeresére növekedtek. Az adóhatóság tapasztalata szerint a foglalkoztatók az esetek többségében az Alkalmi Munkavállalói Könyv nyújtotta előnyökkel élnek vissza, az ellenőrzés napjára nem jegyzik be a munkavégzést, nem ragasztanak bélyeget, és a közterheket sem fizetik meg, tehát adó és járulékfizetés nélkül foglalkoztatják az alkalmi munkavállalókat.
Az árueredet ellenőrzések területén az előző évhez képest jelentős változás nem következett be. Az ellenőrzések felénél felmerülő kisebb hiányosságok mellett jelentős jogsértéseket csak néhány esetben tapasztalt az adóhatóság.
Összességében elmondható, hogy a megemelt bírságszint mellett a fokozott hatósági jelenlét (I. számú diagram) az, amely visszatartó erővel bír. Továbbá, a jogszabályváltozás azt eredményezte, hogy az adóhatóság jobban tud mérlegelni és egyedibb bírságolási gyakorlatot tud kialakítani. Megállapítható továbbá, hogy a nagyobb bírságok és a több, összehangolt ellenőrzés hatására csökkent a nyugtaadási kötelezettséget mulasztók aránya.
Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal
Dél-alföldi Regionális Igazgatósága