Reneszánsz, reneszánsz és még mindig reneszánsz….
Mátyás királlyá koronázásának 550. évfordulója alkalmából a Reneszánsz év 2008. programsorozat részeként ma délelőtt az idősek és fiatalok remek előadássorozatot hallhattak Mátyás királyról, hírhedt-hítes seregéről, a kor építészetéről, irodalmáról, kultúrájáról. A résztvevők diákok számára a Hunyadi konferencia minden bizonnyal felért egy történelmi leckesorozattal is.
Dr. Sárközy István, alpolgármester köszöntőjét követően a reneszánsz kor kultúrájáról, művészetéről esett szó Dr Szőllősi Erzsébet főiskolai adjunktus előadásában. Ezt követően Komlóssy Gyöngyi irodalomtörténész Mátyás személyéről és az általa létrehozott Corvináról tartott előadást Propagandafőnök vagy társszerző? címmel.
Az előadást követően sajnos a technika ördöge közbeszólt, de a szervezők egy kis programmódosítással megoldották az átmeneti problémát. Kenyeres Dénes nyá alezredes,amatőr irodalomtörténész a fekete seregről, mint a kor egyik legerősebb és legnevesebb zsoldoshadseregről tartott összefoglaló előadást, melyből megismerhettük Mátyás külpolitikai törekvéseit, valamint azt hogy uralkodásának kezdetén lévő gyenge hadseregből hogyan képzett és állított fel olyan haderőt, mely céljai megvalósításában segítségére volt. A szorosan ehhez kapcsolódott Töll László őrnagy előadása, aki mint a Hadtörténeti Múzeum főmuzeológusa remekbeszabott ábrázolást nyújtott a „fekete sereg” harci technikáiról, hadviseléséről. Eredeti előadása a páncélokról és vértezetekről szólt volna, de a technikai problémák sajnos keresztülhúzták számítását. Ennek ellenére olyan lendületes és képzeletet megmozgató előadást hallhattunk tőle, hogy az ember szinte a csatamezőn képzelte magát. Székely Gábor történész, művészettörténész a reneszánsz firenzei quattrocento irányvonalának és a késői gótika egybefonódásának szép építészeti alkotásairól, a Hunyadiak jelentős építkezéseiről tartott vetítéssel egybekötött előadást. Az előadássorozatot Bakó Zsuzsanna a Magyar Nemzeti Galéria Festészeti Osztályának munkatársa előadása zárta, melyben képet kaphattunk arról, hogy a Hunyadiakat milyen kultusz övezte a saját életükben, illetve az őket követő korokban. A főmuzeológus a Hunyadi-kultuszt, mint a XIX századi romantikus festészet egyik szellemi mozgatórugóját emelte ki. Előadásában magyarázatot adott arra, hogy Mátyás és a Hunyadiak korában lezajlott történelmi események és történések által hogyan közvetítették az üzenetet a néző számára hazánk neves festői -úm. Benczúr Gyula, Madarász Viktor, Orlai-Petrich Soma stb. - a XIX. századi történelmi eseményekről, nemzeti öntudatról.
Az előadássorozat igazán átfogó képet alkotott a Hunyadiak koráról, felelevenítette, számos elemmel gazdagította történelmi és egyéb ismereteimet. Nagyon jól éreztem magam.