A civilek és az APEH világa
Tamásné Czinege Csilla, az Dél-alföldi Regionális Igazgatóságának igazgatónője volt a Civil Akadémia legutóbbi meghívott előadója, aki világos képet adott a civil és az APEH világa, az adományozás és az adózás, a profit, illetve non-profit dilemmák kérdéseire. Előadásából megtudtuk: az APEH szakemberei nem csak ellenőrként tevékenykednek, hanem bátran fordulhatunk segítségért, eligazításért is hozzájuk.
Az igazgatónő előadását a civilekre vonatkozó törvények ismertetésével kezdte, és számos probléma szóba került az 1%-ról szóló törvény hiányos ismerete miatt. ( 1996. évi CXXVI. Tv.).
Statisztikai adatokból megtudjuk, hogy a civil szervezetek száma Bács- Kiskun megyében 3446 jelenleg. Jelentős az a támogatás, ami ebbe a szférába jut. A civil szervetek megoszlása megyénkben a következőképpen alakult: az egyesületek a felét, közhasznú társaságok több mint negyedét, a fennmaradó részt egyéb szervezetek (kamarák, ipartestületek, pártok) teszik ki.
Az előadáson számos törvény és jogszabály változásról kaptak részletes tájékoztatást a résztvevők: bejelentés és változás bejelentési, adatszolgáltatási kötelezettségről, jogkövetkezményekről ( mulasztás esetén), magánszemélyek rendelkezése adója 1+ 1 százalékáról, a januári hatályos módosításokról, közcélú adományok adókedvezményeinek mértékéről és az új Áfa törvényről.
Bejelentés és változás bejelentési, adatszolgáltatási kötelezettségről:
Ha olyan szervezetet alapítunk, amely cégbejegyzésre köteles, akkor a cégbíróság adatokat szolgáltat az APEH felé. Viszont, ha a cégbíróság nem kötelezi a szervezetet, akkor a szervezetnek kell bejelentést tenni az APEH felé.
Jogkövetkezményekről:
Mulasztási bírság 500 ezer forintig sújtható, aki változás bejelentési kötelezettségét elmulasztja, valótlan adatot szolgáltat, adószámhoz kötött tevékenységet adószám hiányában folytat. 100 ezer forintig terjedő bírsággal sújtja, aki hibásan benyújtott bevallás esetén más jogszabályban megállapított kötelezettségének nem tesz eleget.
Nem lenne méltányos, ugyanolyan mértékkel sújtani a civil szférát, mint a nagy vállalkozásokat. Mivel a civil szervezetek nem profit orientáltak, nehéz az esetleges bírság megfizetése. Erre vannak fizetéskönnyítési lehetőségek 12 és 18 hónapos részletfizetési lehetőségekkel.
Magánszemélyek rendelkezése adója 1 + 1 százalékáról:
Magánszemély adóbevallásából az egyén felajánlása alapján 1 %-ot közhasznú tevékenységet folytató szervezetnek, 1 %-ot egyház és kiemelt költségvetési előirányzatra lehet fordítani. De ez sem olyan egyszerű! Lehetnek olyan útvesztők, mint például, ha civil szervezetnek tartozása van nem kerülhet utalásra a felajánlott támogatás.
2008. január 1 –től hatályos módosítás a közzétételi kötelezettségről:
1 százalék felhasználásáról szóló beszámolót a következő naptári év október 31. napjáig állami adóhatóság részére elektronikus úton kell megküldeni. Olyan szervezetnek, amelynek van honlapja, ott is meg kell jeleníteni, hová használta fel az 1 százalékokból befolyt összeget. A közleményt a következő év december 15 –ig kell közzétenni.