Márton napi vándorlámpás-készítés a Porta díszteremben
November 11-én Tours-i Szent Márton napját ünnepeljük. Ezen alkalomból a Porta Egyesület és a Németországból származó Waldorf-iskola vándorlámpás-készítő délutánt szervez. A program a Barátok-templomhoz tartozó Porta-díszteremben lesz november 7-én, délután 15 órától 18 óráig. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Szent Mártonról néhány szóban:
Szent Márton a Római Birodalom területén, Savariában (ma Szombathely) született a Kr. utáni 316-os vagy 317-es évben. (Pannonhalmát 1823-ig Szentmártonnak, ill. Szent Márton hegyének nevezték, mert a hagyomány szerint Márton a közelben lévő Sabariában született.
A feljegyzések megemlítik segítőkészségét, jóindulatát. Egy este nélkülöző koldussal találkozott. Köpenyét kardjával kettévágta, egyik felét a koldus vállára borította. Álmában Jézus jelent meg a koldusnak adott köpenydarabban. 339-ben, 22 évesen megkeresztelkedett. 341-ben barbárok támadtak Galliára. Az uralkodó személyesen bíztatta katonáit, megajándékozta őket. Márton nem akarta elfogadni az ajándékot: eddig a császárt szolgálta, mostantól Istent akarja szolgálni.
371-ben Mártont Tours püspökévé választották meg, ő azonban tiltakozott megválasztása ellen. A legenda szerint egy libaólban próbált elrejtőzni, de a ludak elárulták gágogásukkal. Fontos hittérítő munkát végzett, a pogány falvak nagy részét megtérítette. Életét csodák, gyógyulások kísérték. Munkáját haláláig kitartóan végezte, végül 397. november 8-án elhunyt. 3 nap múlva, november 11-én Tours-ban temették el, sírja felett kápolnát emeltek.
Népszokások:
\"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik.\" A liba mellcsontjából az időjárást jósolták meg. Ha a csont fehér és hosszú volt, havas telet jelzett, ha pedig barna és rövid, az sáros telet ígért. A népszokás úgy tartotta, minél többet esznek Márton napján, annál erősebbek lesznek.
Ugyanezen a napon, november 11-én volt az újbor kóstolásának az ideje is.
A vándorlámpa-készítés németországi hagyomány. A kisiskolások ezen a napon készítenek lámpát, arra utalva, hogy Szent Mártont az utazók védőszentjének is tekinthetjük.