Probojáczné nem köntörfalaz - Elképesztő iskolai esetek (2.)
Nagy visszhangja volt Probojáczné Túri Éva nyilatkozatának, amit Elképesztő iskolai esetek címmel közöltünk a legutóbbi lapszámunkban. Akkor - terjedelmi okok miatt - a vele készült, interjúnak csak az első felét tudtuk közölni, most azonban közreadjuk kendőzetlen nyilatkozatának másik felét is. Probojáczné Túri Éváról tudni kell, hogy sok éven át a Damjanich János Általános Iskola igazgatója, Kecskemét Közgyűlésének képviselője volt, s az Oktatási és Egyházügyi Bizottságnak ma is külső tagja. Munkáját több díjjal és kitüntetéssel elismerték, legutóbb a Magyar Köztársaság Bronz Érdemkeresztjét vehette át.
- Az oktatási intézmények vezetőinek kinevezését több esetben is csúfították anomáliák Kecskeméten, az utóbbi időkben – nyilatkozta a közelmúltban lapunknak. - Jó példa erre a Kálmán Lajosról elnevezett nevelési - oktatási intézményrendszer esete. A régi igazgató, Császár Cirill kiírta a pályázatot az ide tartozó iskolák, óvodák vezetői posztjaira. Ezt a pályázatot valamiért visszavonatták, s az új igazgató, Mák Kornél rögtön kiíratta újra. Mert az eredeti verzió szerint, a régi intézményvezetők – mint igazgatótanács - döntöttek volna az új igazgatókról. De mivel a határidő csúszott, így az új intézményegység vezetők döntöttek saját magukról, no meg a többiekről is. Az addigi hét igazgatóból hatot le is cseréltek. Hiába tiltakoztak a szülők (például a Vásárhelyi Pál Általános Iskolában), az nem jelentett semmit.
- A Ménteleki Általános Iskolában sem számított a szülők véleménye. Ahol mindkét pályázó azonos szavazatot kapott, viszont a régi iskolaigazgató mellett 140 szülő tette le a voksát. Ennél szebb és őszintébb szakmai elismerést nem nagyon lehet elképzelni. De ez nem számított, erőből intéztek megint mindent, mégpedig úgy, hogy csak a tanévnyitó délelőttjén döntött az igazgatótanács az intézményegységek vezetőinek személyéről. Vagyis reggel még azt sem tudták, hogy a délutáni ünnepségen ki nyitja meg az új tanévet. Ez normális állapotokat tükröz?
- Az Óvodák és Alsófokú Oktatási Intézmények Gondnokságának (ami az óvodák és iskolák nagy részének a gazdasági feladatait látta el) továbbműködési kérdését egyszerűbben elintézték. Szemereyné Pataky Klaudia alpolgármester három szóban összefoglalta: „Ja, az megszűnik”. Méghozzá jogutód nélkül. Tizennyolc ember vált ettől a három szótól egyik pillanatról a másikra munkanélkülivé. Ügyüket természetesen a Munkaügyi Bíróságra vitték, ahol csaknem tízmillió forintot ítéltek nekik. Erre volt pénze a városnak…
Ennyi változás, és ennyi idő eltelte után, jogosan vetődik fel mindenkiben a kérdés: megérte ez? A választ sajnos nem tudjuk, mivel egyetlen egy kimutatást, jelentést nem láthattunk sehol. Egyetlen korrekcióról tudunk: a Corvina Óvoda és Általános Iskola közös igazgatású közoktatási intézményben újra létrehozták az igazgatóhelyettesi státuszt, ami egy ekkora intézménynél szükséges, és nagyon jó döntés volt. És érthetetlen, hogy a többi intézménynél miért nem született hasonló döntés. Miért nem mérte fel senki, hogy hol, milyen változásokra lenne szükség a jobb működés érdekében? Ezért is volna nagyon fontos egy közgyűlési előterjesztés, melyből az intézményi összevonások tapasztalatait, hiányosságait, pozitívumait és pénzügyi mérlegét megismerhetnénk. Ezzel - és nagyobb szakmai tisztességgel - talán megelőzhetőek lennének azok az elképesztő iskolai esetek, amelyek közül csak példaként említettem most néhányat.