Egy társadalom akkor tudja megtartani tehetőseit, ha segíti szegényeit
Ma délben 500 adag székelykáposztát osztott szét Kecskemét főterén Szili Katalin házelnök a rászorulók között.A kecskeméti Porta Közhasznú Egyesület meghívására érkezett Kecskemétre január 14-én, vasárnap Szili Katalin, a Magyar Köztársaság Parlamentjének elnöke, hogy részt vegyen az "Ötezren Szent Miklós és Szent Erzsébet asztalánál" címet viselő karitatív rendezvénysorozat záró programján.
Január 14-én - hasonlóképpen az adventi időszakot, valamint a karácsonyt és újévet átölelő 10 alkalomhoz - 500 adag meleg ételt osztottak szét a társadalom perifériájára szorult szegények között. Ezúttal Szili Katalin mellett Cselényi László, a Duna Televízió elnöke, valamint dr. Zombor Gábor, Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere, országgyűlési képviselő (Fidesz) mérte a tányérokba az ebédet.
- A szegénységnek van városi, és van vidéki arca. Lehet folyamatos, vagy időleges, és létezik mentális szegénység is. Sokféleképpen megközelíthetjük ezt a kérdést. Egy valamit nem tehetünk, hogy elmenjünk mellette akár szemlesütve, akár szívdobbanás nélkül - mondta a házelnök a Kecskemét főterén, a Városháza előtt felállított sátorban, az ingyen ebédért sorbanállók társaságában.
- Felelős politikusként nehezen tudom azt tudomásul venni, hogy miközben a globalizálódó világban fokozódik a tőkekoncentráció, Európában 60 millió ember él szegénysorban, 2,4 millió pedig hajléktalan. Magyarországon a statisztikai adatok 700-800 ezerre teszik a mélyszegénységben élők számát, s a családok 27 százalékában egyetlen kereső családtag sincs.
Nincs olyan európai társadalom, amely lemondhatna arról, hogy állami segítséget nyújtson ezeknek az embereknek! Meggyőződésem, hogy lassan alkotmányosan kell rögzíteni, hogy mi az a szociális mérték, amíg egy állam felelősséggel tartozik a saját polgáraiért. Folyamatosan tennünk kell a jogalkotásban, a végrehajtásban azért, hogy a megélhetés biztonsága számukra is adott legyen. Egy társadalom akkor tudja megtartani tehetőseit, ha segíti szegényeit!
A karitatív programot szervező Porta Egyesület alapító tagja, Farkas P. József elmondta, hogy az ingyen ebéd osztásának helyszíne tudatos választás volt.
- Kecskemét a szegénység problémájával nem csak a külterületeken, és a környező tanyavilágban néz szembe, hanem behozza a város főterére. Oda, amit évszázadok óta a tolerancia tereként emlegetnek.
Az elmúlt 10 alkalommal, amikor a város vállalkozói, politikusai, civil egyesületei összefogásával segítő kezek nyúltak a jobb sorsra érdemes embertársaink felé, Kecskemét a szolidaritás városa lett.
Dr. Zombor Gábor polgármester szerint - aki egyébként a Vöröskereszt megyei elnökeként nagy tapasztalattal rendelkezik karitatív ügyekben - a kecskeméti kezdeményezés legnagyobb értéke, hogy nem csupán egyedi akcióról van szó. Az immár hagyományos év végi ebédosztás mellett kialakultak, s egyre erősödnek azok az intézmények Kecskeméten, amelyek civil erőket is mozgósítva segítenek az önkormányzatnak a szegénység egyre erőteljesebben jelentkező problémájának kezelésében.