A bíróságok elnökeit látta vendégül a Kecskeméti Civilek Köre
A Civil Akadémia sorozat újabb előadására, konzultációjára került sor a Porta Egyesület dísztermében, melynek keretében a bíróságok elnökei mutatkoztak be, tájékoztatták a megjelenteket a munkájukról, lehetőségeikről. Dr. Bicskei Ferenc, a Bács - Kiskun Megyei Bíróság tavaly év végén kinevezett elnöke, valamint Gillyné dr. Malkócs Angéla, a Kecskeméti Városi Bíróság vezetője nyíltan, őszintén beszélt a szervezetük működésének problémáiról, illetve a civilek és a bíróság kapcsolatáról és készségesen válaszoltak a hozzájuk intézett kérdésekre.
Farkas P. József, a Porta Egyesület alapítója köszöntötte a megjelenteket, majd a két illusztris vendég bemutatkozására került sor. Világosan érthető volt, hogy mindketten komoly szakmai tapasztalattal a hátuk mögött, végigjárva a ranglétrát, nem véletlenül kerültek ebbe a hatalmas megtiszteltetést jelentő, de ugyanakkor felelősségteljes pozícióba.
Dr. Bicskei Ferenc kifejtette, hogy a nyilvánosság nagyobb mértékű bevonásával, átláthatóbb működést szeretne. Az érdeklődők megdöbbenéssel vették tudomásul a sokkoló adatot, miszerint tavaly 60 006 ügy érkezett a bírósághoz, s az – elbocsátások miatt is - idén még több eset várható. Sajnos „feljelentő” ország vagyunk - konstatálták szomorúan a vendégek. A bíró úr kifogásolta, hogy kevés objektív visszajelzést kapnak a munkájukról, s ebben kérte a civil szervezetek támogatását. A civilekről szólva megemlítette, hogy az elmúlt évben 201 új szervezet jött létre, és a nyilvántartásukkal is gondok merültek fel, a bíróság számítógépes rendszere nincs felkészülve arra, hogy egy órán belül be kell jegyezni az új szervezetet. Polgárbarát bíróságot szeretne, ahol még inkább foglalkoznának a sanyarú sorsú tanúkkal. A kommunikáció javítása érdekében pedig sajtószóvivői csapat felállítását tervezik.
Gillyné dr. Malkócs Angéla beszámolt arról, hogy az ügyek harmada a városi bíróságot érinti és eléggé leterhelt a 31 ítélkező bíró, s érdekességként jegyezte meg, hogy a 162 jogi munkatársa között csak 28 férfi található. Kiemelte, hogy a nyilvánosság alapelv és példákkal is illusztrálta, hogy a közvéleménynek és a médiának milyen nagy befolyásoló ereje van. Az előadás végén nyílt, olykor vidám anekdotával fűszerezett választ kaphattak a jelenlévők az összes felmerülő kérdésre. A remek hangulatú, érdekes gondolatokat feltáró találkozó végén egybehangzónak tűnt a vélemény, hogy érdemes volt végig hallgatni az előadást és több ilyen fórumra lenne szükség a jövőben is.