Árpád-kori falvak a Mercedes alatt
Szarmata település, és Árpád-kori falu maradványait találták meg a régészek a Kecskemét határában tervezett Mercedes gyár területének feltárása közben.
Ősi maradványokat rejt a föld a kecskeméti határban, melyekre a Mercedes autógyár területének feltárása során bukkantak a régészek. A mezőgazdasági terület felszínét borító humuszréteg eltávolítása után, nem nagy mélységben sikerült a feltárásokat elvégezni.
– A kutatók a felszínre került tárgyakból és a kirajzolódó építkezési formákból tudtak a történeti időkben itt lakókra következtetni – közölte Belényesi Károly.
A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat régészeti igazgatója elmondta: egy általános képet már a szántás után a felszínre került anyagokból is össze tudtak rakni, ebből következtettek arra, hol kell az ásatást folytatni.
Belényesi Károly emlékezetetett arra, hogy a Kárpát-medence középső része sűrűn lakott terület volt, ezért a beruházás 450 hektáros, azaz 4,5 millió négyzetméternyi területén több Árpád-kori falu maradványait tárták fel a régészek.
Az igazgató az eddigi feltárásról elmondta: múlt év november 4-én kezdték meg a feltárást és a nagyszámú önálló ásatási csapat munkájának köszönhetően, a tervezett beruházás első ütemének területén a munkák december 1-re szinte teljesen befejeződtek.
Az ásatások miatt a beruházás nem késik, mert eddig minden a tervezett és egyeztetett ütemben haladt, ennek érdekében megerősített csoportok dolgoztak a feltáráson. A szakszolgálat igazgatója a feltárást példaként említette arra, hogy egy nagy beruházást is összhangba lehetett hozni a kulturális örökség védelmével.
– A munkálatok leendő gyárterület déli felében folytatódnak, ahol további, több százezer négyzetméternyi régészeti lelőhely feltárását kell még elvégezni. A jelenleg is zajló feltárások ütemezését a még ott folyó mezőgazdasági műveléshez igazítjuk. Az előkerült leletanyag restaurálását és feldolgozását a napokban kezdik meg a szakemberek a szakszolgálat szegedi feldolgozó- és raktárbázisán, ezt követően pedig végleges helyükre, a kecskeméti múzeumba kerülnek – nyilatkozta Belényesi Károly.
(baon)