Az Öreghegy borászat első termékei
Schindler János néhány éve kezdeményezte egy termelői csoport megalakítását, ahol a kereskedelem is a termelők kezébe kerül, így ők juttatnák közvetlenül a piacra a termékeiket. 114 gazda összefogott, s Öreghegy-bor Kft. néven létrehozták a vállalkozást, s ma már több mint 500 hektáron termesztenek szőlőt.
Uniós forrásból, illetve a tulajdonosok finanszírozásával mintegy 1 milliárd forintból felépült az ország egyik legmodernebb, legkorszerűbb pincészete. Az ügyvezető igazgató, Schindler János váratlan, de kitűnő döntése következtében egy 22 éves, tehetséges ifjú hölgyet, Dubai Évát nevezett ki főborásznak.
Kiskőrösön tanultam vincellérnek, a technikusi vizsgára készített vizsgaboromat, a Csereszegi Fűszerest pedig elindítottam a keceli versenyen, s ott elnyerte a Város bora kitüntető címet – kezdte Dubai Éva. Érdekességként említem meg, hogy Schindler Jánostól vettem át a díjat. Később a Corvinus Egyetemre jártam, s otthon folyamatosan készítettem borokat, kísérleteztem az ízekkel. Több megmérettetésre is beneveztem és mindig sikerült jó eredményt elérnem. Mint utólag kiderült Schindler János figyelemmel kísérte a pályafutásomat, megkeresett, vázolta a borászat létrehozásáról szóló elképzeléseit. Nagyon meglepődtem, váratlanul ért a hatalmas megtiszteltetést jelentő, de ugyanakkor óriási felelősséggel járó feladat. Félév is eltelt mire igent mondtam. A februárban kezdődő beruházásnál már végig követtem a technológiát. Ez egy olyan szakma, amit csak a gyakorlatban lehet igazán elsajátítani, ezért is voltak olyan hangok, amelyek a tapasztalatot hiányolták a munkámból. Szerencsére két nagy borászati múlttal rendelkező kitűnő szakember segíti a munkám.
Sok összetevője van a főborász feladatának, az elejétől a végéig követni kell a folyamatot. Elkészítettem a szüreti időszak munkáinak ütemezését, a beérkező szőlő ellenőrzését is ellátom, de részt veszek a pincészeti munkafolyamatban is. A saját elképzelésem szerint alakítom a készülő bor ízvilágát, és rám van bízva, hogy milyen fajta borokat készítsünk. Ebben a szezonban 45 000 mázsa szőlőt dolgoztunk fel, amiből 34 000 hektoliter bor készült. Néhány héten belül forgalomba kerül az általunk készített 15 - féle bor, melyek közül megemlítenék néhányat. Teljesen új fajta a Kunleány, melynek különösen kíváncsi vagyok a fogadtatására. Érdemes lesz megkóstolni kiváló minőségű boraink közül a Cserszegi Fűszerest, a Rizlingszilvánit, a Zweigelt rozét, a Kékfrankost, és a Cabarnet Sauvignont. Hosszú távon inkább a fehér borok előállítását részesítjük majd előnyben, de megnyugtatom a vörösbor ínyenc kedvelőit, hogy azért róluk sem feledkezünk meg.
Izgalommal várjuk, milyen visszhangra találnak a vásárlók körében a boraink, és biztató, hogy eddig mindenkinek jó véleménye volt róluk. Nem titkolt célunk, hogy a hazai és külföldi piacon egyaránt meghatározó tényezővé váljunk, valamint szeretnénk az alföldi borok presztízsét is visszaállítani.