Porta-vélemény a Rudolf laktanyáról
Az Alföldi Civil Naplóban többször is olvashattunk arról, hogy a kecskeméti Rudolf laktanya 11,5 hektáros területének a felét üzletház építésére akarja bérbe adni a Közép-Európai Nemzetközi Egyetem Alapítványának kuratóriuma. Lapjuk írásaiban azt is hangoztatták, hogy egy nemzetközi színvonalú felsőoktatási intézmény létrehozására szerveződött ez az alapítvány 19 évvel ezelőtt, s ezért juthatott hozzá ehhez a hatalmas belvárosi ingatlanhoz. Ám egyetem itt azóta sem létesült, ám a terület egy-egy kisebb részét hosszú távra már bérbe adták az elmúlt években, így emelkedhetett itt McDonald’ étterem, vagy építőipari áruház.
Egyesületünk is megvitatta a Rudolf laktanya ügyét, illetve a jövőjét érintő terveket. Véleményünk szerint, ha 40-50 évre bérbe adják ennek a frekventált területnek a felét kereskedelmi létesítmény építésére, valójában végleg lemondanak róla. Hiszen ki tudja ma megmondani, mi lesz fél évszázad múltán? Ráadásul olyan üzletet akar kötni az alapítvány kuratóriuma, hogy a bérbeadás fejében felújítják majd a laktanya területén lévő műemléki épületeket. Amik egy részét azután, odaadják a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemnek különböző kísérletezési célokra, vagyis nem azért, mert ez a rangos intézmény a fővárosból Kecskemétre szeretne települni. – A művészetpártolásból eredő erkölcsi elismerésen kívül, Kecskemétnek mi ebből a haszna?
A kérdés felvetése azért fontos, mert szerény becslések szerint, a Rudolf laktanya 11,5 hektáros területe a mai áron körülbelül négymilliárd forintot ér. Ebben az ínséges években még az is jobb megoldás lenne véleményünk szerint, ha a Közép-Európai Nemzetközi Egyetemet létrehozni képtelen alapítvány visszaadná ezt a nagy értékű ingatlant az alapítói jogok gyakorlóinak, vagyis a Bács-Kiskun Megyei és a Kecskeméti Önkormányzatnak. Ne egy kuratórium, hanem választott vezetőink döntsenek – anyagi előnyöket, kecskeméti érdekeket is szem előtt tartva – e terület sorsáról! Ki tudja például, hogy a városunkban most épülő Mercedes Gyárnak milyen oktatási, kulturális és egyéb igényei lesznek pár év múltán?
Ami ebben az esetben alapvetően lényeges, az a laktanya műemléki épületeinek megóvása. De erre mindenkit törvény kötelez, bárkinek a tulajdonába kerüljön ez a jelentős belvárosi terület. Márpedig akkor úgy lenne ésszerű hasznosítani, hogy anyagilag is jól járjanak a kecskemétiek.
A Porta Egyesület
vezetősége