Olvasói levél – Óriási kihalási hullám veszélyezteti a madarakat
Elgondolkodtató és megdöbbentő levél érkezett szerkesztőségünkbe egy olvasónktól, aki az Ima a varjakért című cikkünkre válaszul egy a napokban megjelent tanulmányt küldött számunkra. “Önök szívükön viselik nem csak a varjak, de minden állat sorsát, ezért fontosnak tartom, hogy nyilvánosságot adjanak ennek a szörnyű hírnek – írja. \" Kattintás után elolvashatják a cikket, amely valóban riadalomra adhat okot.
A tudósok igencsak alábecsülték azoknak a madárfajoknak a számát, amelyek az emberi tevékenység következtében haltak ki vagy állnak a kipusztulás szélén - állítja Stuart Pimm ökológus és kollégái. A kutató szerint kihalásuk üteme egyre nagyobb sebességű.
A tudósok számításaik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az elmúlt 500 évben az ember mintegy 500 madárfajt pusztított ki, szorított ki élőhelyéről vagy tette lehetetlenné létüket világszerte. Ebben a században évente 10 faj - azaz mintegy 10000 - fog várhatóan ugyanerre a sorsra jutni. Egyre világosabbá vált, hogy a növekvő emberi népesség veszélyezteti a vadon élő élőlényeket. Egy ENSZ-jelentés is megerősítette nemrég, hogy olyan kihalási hullám veheti kezdetét a földön, amelyre 65 millió évvel ezelőtt volt csak példa, amikor a dinoszauruszok is kipusztultak.
\"Mi megmenekülhetünk, a Föld arculata azonban igencsak meg fog változni. A kérdés csak az, hogy akarunk-e ilyen világban élni\"- figyelmeztetett Pimm, annak a négy tudósnak az egyike, akik a jövőbeni kihalásokra vonatkozó becsléseiket egy most megjelent közleményben (Proceedings of the National Academy) publikálták.
A tudósok szerint tévesek azok a régi becslések, miszerint 1500 óta 154 madárfaj, tehát négyévente egy pusztult ki, ugyanis szerintük ez a mennyiség meghaladja az 500-at, tehát évente egy faj eltűnése a reális. Most, hogy az emberi populáció rohamosan emelkedik - a jelenlegi 6, 5 milliárdról 50 éven belül akár 9 milliárdra -, a madarakat érintő károk is növekednek. A leginkább veszélyeztetett madárfajok a szigetlakók, amelyek a vadászok hálóinak és fegyvereinek eshetnek áldozatul. A kontinenseken élő madarak sincsenek sokkal jobb helyzetben, őket ugyanis élőhelyük elpusztítása fenyegeti.
Hasonló szomorú történeteket tudnak elmesélni a témában megkérdezett ornitológusok is. Európában például a mezei pacsirta populációk mérete zuhant meredeken, mivel a gazdák változtattak veteményezési technológiájukon. Pimm és kollégái remélik, hogy az emberek mielőbb rájönnek arra, hogy a helyzet elfogadhatatlan, és képesek lesznek megállítani ezt a globális kihalási trendet.
Így szól a cikk, olvasónk pedig bízik abban, hogy ennek tükrében a kecskemétiek is másként néznek majd a varjakra. Fogyatkozó számuk miatt lehetnek akár ők is az egyik következő kihaló faj, amelynek az emberek miatt kell eltűnnie bolygónkról...