Kereszt került a toronyra
Templomépítők Még fogadják az adományokat Kékesden
Felkerült pénteken délelőtt a kereszt az épülő kékesdi templom tornyára. Az áldást Antal Géza pécsváradi apátplébános mondotta, jelezve, hogy a kereszt beemelése fontos állomás volt a szeptember 26-i templomszentelés előtt.
Amióta a kecskeméti Farkas P. József rátalált a kékesdi templomra, felgyorsultak az építési munkálatok. A Porta Közösségek Szövetségének elnöke és munkatársai a hozott adományok mellé további adakozókat szerveznek, így valóra válhat a baranyai falu lakóinak álma: a hátralévő 72 nap elegendő lesz arra, hogy szeptember 26-án felszenteljék a Szent Mihály tiszteletére állított templomot. Mindez alighanem technikai és szakmai bravúr lesz – és persze kegyelmi csoda –, hiszen azt szeretnék, hogy a művészeti alkotásokkal egyetemben mutatkozhasson meg ez a jelképértékekkel is bíró templom.
Az építkezés fontos része a pénteki keresztfeltétel volt, amelyet az időjárás viszontagságaihoz igazítva kellett a toronyra illeszteni, hiszen egyben villámhárító lesz. Tóth Imre pécsi lakatosmester készítette ajándékként a közel 40 kilós, két méter magas keresztet, amelyet reggel 9 órakor emeltek a toronyba, miután megáldotta Antal Géza apátplébános. Hasonló ajándékok – mint például Csavlek Etelka keramikus és magánénekes kálváriasorozata – sora érkezett-érkezik, közte pénzbeli adományok. Így például egy autópálya-építő cég 13 milliót adott a templomkörnyék rendbetételére, a feljárat, lépcsők, járdák elkészítésére, parkosításra, a vízelvezetés megoldására. Utóbbi beillik egy faluközpont rendezésével. Puskás Imre, a cég vezetője elmondta, hogy maguk is kerestek az M6-os építése környékén olyan humán programot, amely támogatásra érdemes, hiszen gépeikkel, építkezéseikkel óhatatlanul megzavarják a létesítmény környékén élők megszokott mindennapjait, s amit valamivel kompenzálni illene. Nem kellett sokat töprengeniük, amikor a kékesdi templom mellett döntöttek. Hasonlóképpen a támogatók közé állt a Paksi Atomerőmű is.
Végezetül mondjuk el, hogy erőteljesen, koncepciózusan szerveződik az átadás ünnepe. Farkas P. József szerint igazi nagy társadalmi esemény, népes búcsú várható, hiszen közismert emberek, élsportolók, politikusok, művészek közreműködésével, szereplésével szeretnék a napot színesebbé tenni. Meghívják az adományozókat, azokat, akik eddig (és eztán) munkálkodtak-munkálkodnak a közös művön. Dr. Bábel Balázs metropolita, a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye érseke, a híres csíksomlyói búcsú prédikátora (2009) lesz a szónoka az ünnepi szentmisének, ő fogja felköszönteni Mayer Mihály pécsi megyés püspököt főpapi szolgálatának 20. évfordulója alkalmából. A templomszentelés szertartását természetesen Mayer Mihály, az alapító, fődonátor-lelkipásztor végzi.
A Porta Közösségek Szövetsége nonprofit szervezetek együttmunkálkodási fóruma, a kecskeméti megyeszékhely egyik leghatékonyabban működő civil formációja. Eddig számos egyházi épületet újítottak meg vagy hoztak létre, köztük a kecskeméti Barátok templomát, a széchenyivárosi Szent Család templomot és közösségi házat, a műkertvárosi Szent Ferenc templomot, a Karol Wojtyla-házat, a kisizsáki Szent Kereszt templomot – hogy csak a nagyobb munkálatokat, vállalásokat említsük. Aktuális tervek, munkálatok: Szent László templom (Felsőlajos), Szent Vendel templom (Bugac) és a kékesdi Szent Mihály templom.
A kékesdi templomépítést felkaroló Porta Egyesületek Szövetsége további szponzorokra, támogatókra számít. Nagyon sokan érdeklődnek is, amire szükség van, hiszen az egész eddigi tíz- éves munkára – azóta építődik a templom – most kell rátenni a koronát. Néhány célt említsünk meg, melyekre adományokat várnak. Így például a szentély 7x2 m nagyságú színes, beépített, hőszigetelt ólomüveg ablakára, amelynek az ára 1 300 000 Ft + áfa. A bejárati, ezeréves jubileumi tölgyfa ajtajára – más néven püspöki ajtóra – amely szlavón tölgyből készül, díszes ornamentikával. Ára: 700 000 Ft + áfa. Mindkettő részben vagy egészben is szponzorálható. A Szent Györgyről nevezett üvegtető toronyra (sekrestye fölött), ára: 1 200 000 Ft+áfa, a Szent Demeterről nevezett üvegtető toronyra (keresztelőkápolna fölött), ára: 700 000 Ft+áfa, valamint a kórus parkettázására a munkálatokkal, ára 120 000 Ft + áfa. Ha bárki jelentkezik, a 30/9251-654-es számon is jelezheti a felajánlás tényét.
A pénzt egyébként a Pécsi Püspökségen a cél megjelölésével lehet befizetni. Számlaszáma: OTP 11731001-20201863.