Ismét első helyen áll Magyarország parlagfű-fertőzöttségben
Magyarországon kétszer akkora a parlagfű-fertőzöttség, mint Európában – tudta meg az Echo Tv a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület vasárnap délutáni mentesítési akcióján. A parlagfű miatt egyre fiatalabb korban kezdődik a nehezen kezelhető allergia. Felnőttkorban az olykor még a munkavégzést is akadályozó szövődményekkel is számolni kell.
Köhögés, tüsszögés, könnyező szemek, súlyosabb esetben munkaképtelenség – ez a parlagfű okozta allergia. A szezon már elkezdődött. Európában azonban ismeretlen az általa okozott gond, mert körültekintően végzik az irtást. Hazánk a legfertőzöttebb terület a régióban. Egy négyzetméterre ezer szál parlagfű jut.
„Ezeket gyökerestől kéne kiirtani, mert a kaszálásnál annál jobban erősödik a gyökere. Lehet látni, hogy mint a polipnak a csápja, úgy elágazik, és amikor még kicsi, le kéne vágni. Sokszor tettem arra javaslatot, hogy be kéne fogni a hajléktalanokat közmunkára, és ahol ilyen mennyiségű parlagfű van, ott szépen megfogni, és szálanként kihúzatni és utána kupacba rakni és elégetni – mondta az Echo Tv-nek Verő Krisztina aktivista
„Hazánkban több mint 5 millió hektáron terem ez az egészséget veszélyeztető növény, ennek csak töredékét vágják le. A kormány évek óta nem gondoskodik a mentesítésről” – hívta fel a figyelmet Kelemen Andrásné, a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület alelnöke.
„Alkotmányos joga az embereknek az egészséges körülmények közötti élés, ezt a kormány nagyon jól tudja, ahogy azt is, hogy Magyarországon a megengedett 50 per köbméteres koncentráció helyett 1000 darab per köbméter van. Ennek ellenére nincs egy határozott, szakmailag összehangolt érdemi intézkedési terv, már évek óta. Csak PR-tevékenység van, ami nagyon aljas dolog az emberekkel szemben, mert játszanak az ember egészségével” – mondta el Kelemen Andrásné.
Ha valaki nem vágja le telkén a parlagfüvet, a jegyző felszólítja, illetve meg is büntetheti, és elrendelheti a kényszerkaszálást. De ez nem mindig történik meg. Az Egyesület szerint a növényvédelmi hatóságnak kellene az ellenőrzést végezni.