Ma történt – Évfordulók hazánk és a nagyvilág történelméből
1419-ben, azaz 590 éve ezen a napon a prágai Újvárosban Husz János reformátor hívei megrohamozzák a tanácsházát. A fogva tartott huszitákat kiszabadítják, és két katolikus városi tanácsnokot letaszítanak az ablakból. A prágai zavargásokat a cseh reformátorral, Husz Jánossal kapcsolatos események tükrében kell látnunk, akit a konstanzi zsinaton 1415-ben máglyán megégettek. Husz az egyház megreformálását követelte, melyet túlságosan elvilágiasodottnak tartott. Ezenfelül cseh nemzeti eszméket hirdetett, melyek a katolikus németség ellen irányultak. Már a konstanzi zsinaton is összeütközésekre került sor a husziták és a cseh- és morvaországi egyházhű katolikusok között. De csak a prágai defenesztráció után veszik kezdetüket a fegyveres konfliktusok (1436-ban fejeződnek be) a husziták és a német király, Zsigmond között.
1792-ben, azaz 217 éve ezen a napon először énekelték Claude Joseph Rouget de Lisle szerzeményét, a francia nemzeti himnuszt, a Marseillaise-t Párizsban.
1868-ban, azaz 141 éve ezen a napon meghalt Tompa Mihály költő, a népi-nemzeti irányzat egyik legjelentősebb képviselője, akadémikus (Új Simeon).
1948-ban, azaz 61 éve ezen a napon megszületett Jean Reno színész (Leon, a profi, A nagy kékség).
1913-ban, azaz 96 éve ezen a napon meghalt John Milne angol szeizmológus, geológus, a szeizmográf feltalálója.
1947-ben, azaz 62 éve ezen a napon megszületett Arnold Schwarzenegger osztrák származású színész (Ikrek, Emlékmás, Terminátor).
1920-ban, azaz 89 éve ezen a napon az egyesült kormánypárt elnökévé Prohászka Ottokár katolikus püspököt választják.
1889-ben, azaz 120 éve Budapesten megindult az első állandó villamosjárat a Stáció utca és az Orczy tér között.