A jelen csak a múlttal együtt értékes
Az 1982-ben alapított, báró Podmaniczky Frigyesről elnevezett díj az Europa Nostra-díj magyar megfelelője, melyet a Város- Faluvédők Szövetsége Hungaria Nostra ítél oda az arra érdemeseknek, így ismerve el az épített környezetünk értékeinek védelméért - önkéntesen, nem munkaköri kötelességként - kiemelkedő teljesítményt nyújtók tevékenységét. Az idén is több díjazott vehette át értékmentő munkájáért az elismerést, köztük a Free Line Kft. ügyvezető igazgatója, a Kecskeméti Városszépítők Egyesületének elnöke, Király József.
- Felemelő érzés volt átvenni ezt a kitüntetést, ezzel nemcsak az én, hanem az egyesületünk huszonöt éves tevékenységét is elismerték. Óriási megtiszteltetés volt azért is, hiszen a Város-Faluvédők Szövetsége már a múlt rendszerben is létezett, mintegy „kis ellenzékként” ügyelve mindig a műemlékekre, a környezetükre. Azért is ilyen megindító számomra, mivel ez az első ilyen jellegű díj, amit kaptam.
- Mi a véleménye a mostani kecskeméti helyzetről? Miket lát kiemelten fontos feladatoknak?
- Ha lehetne kötelezővé tenném, hogy a politika, a tőke és a szakma képviselői közösen és rendszeresen gondolkozzanak el azon, hogy milyen fontos kulturális örökségünk megtartása, fenntartása, használata. Ez nem csak az épületekre igaz, hanem a hozzájuk kapcsolódó térre, utcára, és akár egy fasorra is… Itt Kecskeméten van egy fantasztikus főterünk, van egy kialakult belvárosi utcarendszerünk, amely körülöleli a gyönyörű szecessziós városmagot. Nem tudom miért, de az utóbbi időben nagyon sokan érezték annak szükségét, hogy otthagyják a „kezük nyomát” ezen a páratlan értékű főtéren, figyelmen kívül hagyva azt az fontos tényt, hogy egy ilyen térhez alázattal kell hozzányúlni. Ilyen dolog például a korábban elkészült burkolat, amely nem egy alföldi város főterére való. Kecskemétnek nagyon kedves színfoltja a sakkozóknak kialakított rész, az asztalok fölé bekerült egy nagyon jó szándékú lefedés, esztétikailag azonban nem így kellett volna megoldani. Ezen a részen maradva, mindenki tudja, hogy a békás tó, nem azért volt békás tó, mert kecskebéka szájából jön ki a víz – még ha Zsolnay is -, hanem attól, hogy ott bizony élő teknősbékák voltak. Szomorú dolognak tartom, hogy egyáltalán valakinek eszébe jutott, hogy az Arany János utcán vezessen át egy épített kerékpárutat, megbontva ezzel a keramit burkolatot, amely olyannyira jellemezte a korabeli Kecskemét utcáinak, tereinek burkolatát. Mint városvédő mondom: ezt nem szabad megengedni.
- Melyek azok a munkái, amikre különösen büszke, vagy különösen kedvesek a számára?
* Mindegyik munkám büszkeséggel tölt el. Amire különösen büszke vagyok, az a Cifrapalota felújítása, hiszen a saját városomban sikerült valami igazán szépet megmentenünk, és azért is, mivel ezért a munkáért Europa Nostra Oklevélben részesítettek minket. Egy másik nagyon kedves kihívás volt még a Széktói Zuhanytorony megmentése. Ezt a munkát a Porta Egyesülettel együtt valósítottuk meg. Igen kedves „gyermekem” még a Művész Kávézó - ami már egy éve működik a Rákóczi úton -, és a Hakkoda Dojo, amit nemrég avatott fel a japán hercegi pár.
Városszépítőként több kezdeményezést is elindítottunk, amire nagyon büszke vagyok. Ilyen például, hogy felélesztettük régi hagyományként a Kecskemét város közigazgatási területén megvalósult, megőrzésre érdemes épületek és kertek elismerésére az Év Legszebb Épülete, Felújítása és Kertje pályázatot. A Városszépítő Egyesület életében a múlt év meghatározó volt: akkor ünnepeltük egyesületünk 25 éves fennállását. Ezen alkalomból jubileumi díszvacsorát szerveztünk, ahol az alapítás körülményeit maguk az alapítók idézték fel. Fontosnak tartottam mindig is a város polgáraival való együttműködést, együttgondolkodást, hiszek a civilekkel való együttműködés erejében. Ennek szellemében több olyan, a város életét meghatározó revitalizációs tervekkel kapcsolatos fórumot szerveztünk, és az ott kiérlelt javaslatainkkal nagyban hozzájárultunk a korabeli védett épületek és a városi szövet megmentéséhez. Hatalmas sikerként könyvelhetjük el azt a tényt, hogy a Rákóczi út végleges felújítási tervei szerint megmarad a fasor és annak szimmetrikus sugárút jellege. Hallattuk hangunkat a Rudolf laktanya plázásítása -és a volt KTE pálya befektetőjének túlzó elképzelései ellen is. Nagyon örültem annak, hogy polgármester úr sokszor figyelembe vette és elfogadta javaslatainkat.
Nem adtuk fel azt az elképzelésünket, mely dr. Kerényi József Kossuth- és Ybl-díjas építész által felvetett főtéri ivó kutak elhelyezésére irányult, amely az egyik bizottság jóváhagyásának hiányában nem valósulhatott meg. Ebben a rekkenő hőségben igazán jó lenne, ha szomjunkat tudnánk oltani a városközpontban.
* Milyen munkák vannak folyamatban, mivel foglalkozik a közeljövőben a kecskeméti Városszépítő Egyesület?
- A műemlékvédelemnek a legnagyobb partnere a civilség és a nyilvánosság. Egy ilyen civil összefogás keretén belül újítjuk fel a Szentháromság temető Kálváriáját, melyben többek között kiemelten nagy segítséget nyújt a Porta Egyesület. Ez az együttműködés egy nagyon szép példa arra, hogy a különböző civil szervezetek összeadva erejüket mennyi mindent tudnak tenni városunk szépítéséért, gyarapításáért. Az összefogás fontosságát legjobban a Porta Egyesület által létrehozott Wojtyla Barátság Központ bizonyítja. Ezúton szeretném megköszönni Farkas P. József úrnak azt az emberpróbáló munkát, mellyel ezt a központot létrehozta.
- A Városszépítő Egyesület egy másik nagy civil összefogást szervez, ami a Kápolna utca elején lévő lakóépület felújítására irányul. Ezt a műemléki épületet az elmúlt húsz évben senki sem érezte magának. Hogy megmenthessük, remek megoldás lenne a - most bérelt épületben székelő - Bács-Kiskun Megyei Építész Kamara, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Bács-Kiskun megyei irodája és a Városszépítő Egyesület végleges helyét itt találná meg. Ha ez az együttműködés megvalósulhatna a Kerámia Stúdióval közösen, akkor a polgármester úr támogatásával egy ingyenes használati jog fejében gyönyörűen felújíthatnánk ezt az épületet.
- A napokban egy kéréssel kerestek meg a Baranya megyei Kékesdről. Jelen pillanatban egy harangtorony teljes felújításáról folynak tárgyalások, melyben mindenféleképpen szeretnék segédkezni. Az ember számára ebbéli elkötelezettségében nem csak a szűkebb hazájában fontos az örökségvédelem, hanem bárhol a világon, hiszen a hagyomány tisztelete egyben jövőnk záloga is.