Az életmódváltás 3 alappillére a mozgás- táplálkozás- méregtelenítés
A helyes életmód hasznosan szolgálja az egészséget, segít megőrizni a munkaképességet, az életkedvet, lassítja az öregedést. A sok ellentétes diéta, tanács, szóbeli ajánlások után csak kapkodjuk a fejünket, mit is kövessünk? Aztán maradunk a régi bevált szokásainknál….
Dr. Csábi Bettina vagyok, tízszeres profi világbajnok, két gyermek édesanyja. Én szeretnék segítséget nyújtani az átlagemberek számára, hogy eligazodjanak a helyes életvitel útvesztőiben. Az általam indításra kerülő életmód rovatban a kedves Olvasók táplálkozási tanácsadással, egészséges receptekkel, mozgásra vonatkozó tanácsokkal, ebben a szegmensben tevékenykedő ismert emberekkel és természetgyógyászokkal, reflexológusokkal, orvosokkal készült interjúkkal találkozhatnak.
A hátteremről annyit mondanék, hogy az eredeti szakirányom után a Testnevelési Egyetemet végeztem el, illetve évekig dolgoztam Schóbert Norbert, Rubint Réka mellett, a szülésem előtt pedig Bíró Icával.
Mit kell tenni annak érdekében, hogy vitalitással teli, gátlásoktól mentes életet élhessünk?
Az életmódváltás 3 alappillére a mozgás- táplálkozás- méregtelenítés. Azok a fogyókúrák, amik a diétát és az edzést kombinálják, sokkal hatékonyabbak, mint a koplaló csodadiéták, mivel a mozgás serkenti az izmok munkáját, és ez az alapja az anyagcsere megfelelő működésének.
A táplálkozásnál figyelembe kell venni a felszívódó szénhidrát-, energiatartalmat, a glikémiás indexet, és a zsiradékot. Nem drasztikus életmódváltásra kell építeni, hanem egyes összetevők kiváltására, illetve különféle ételek és élelmiszerek megfelelő arányú kombinálásra. Tudatos, változatos táplálkozásra épülő, zsír-és szénhidrátszegény rendszert ajánlott követni. Az általam megalkotott módszer adekvát, mivel figyelembe veszi az életkort, nemet, genetikai adottságokat, az adott egyén testi-lelki egészségügyi állapotát. Mindenki maga állíthatja össze a program alapján azt a módszert, amellyel kialakíthat magának egy helyes étkezési szokásrendszert. Nincs olyan általános recept, amely mindenkit hozzásegítene hosszú távon az egészséges testsúly eléréséhez. Fontos megismerni a táplálkozásra vonatkozó néhány tényt, mivel egy rosszul megválasztott diéta hiánybetegségeket, immunrendszerünk gyengülését okozhatja, továbbá zavar keletkezhet az anyagcsere folyamatokban és hormonháztartásban.
Miért nem szabad koplalnunk?
Az első pár órában az inzulin hormon szintje elkezd süllyedni, ezzel együtt a testünk nekilát felszabadítani a zsírsavakat a zsírszövetből, de előtte még megkezdi a májban tárolt szénhidrát (glikogén) lebontását is, hogy cukor áramolhasson a vérbe. Körülbelül fél nap után (gyorsabban, ha fizikai aktivitás is történik) a máj szénhidrát raktára kimerült. Ekkorra a vércukor alacsony-normál szintre áll be, a vérben szállítódó zsírsavak szintje magas lesz.
Egy-két nap után a test legtöbb szövete zsírt használ fel energiaként. A túlsúlyos egyének energia igényük akár 90%-át is a zsírraktárukból nyerhetik, a soványabbak kevesebbet, mondjuk 75%-ot. De ha nem viszünk be semmilyen tápanyagot, akkor a testben lévő izmainkat kezdjük lebontani.
A hosszabb távú célok a zsírmentes testtömeg (izomzat) megőrzése, növelése, hiszen nem csak tetőtől-talpig felöltözve akarjuk jól érezni magunkat. Az ne tévesszen meg bennünket, hogy hirtelen testsúlyváltozás történik a víz és a szénhidrát leadása, elégetése nyomán, mert ez egy szénhidrát dús ebéd után már vissza is jöhet!
Ezek azok az alapvetések, amelyekkel elindulunk a helyes életmód felé vezető úton. Tartsanak velem!
Ha a cikkel kapcsolatban bármi kérdése van kedves Olvasóimnak, kérem, tegyék fel számomra.
Dr. Csábi Bettina
E-mail: [email protected]
www.dream-food.hu
www.csabibettina.hu