A harmincasok \"szociálpszichológiai csapdába\" kerültek - állítják a demográfusok
2009 első hét hónapjában 2,1 százalékkal kevesebb gyerek született, mint egy évvel korábban. A kutatók szerint ez a válság hatása. Már az 1973 és \'75 közötti korosztályról is lemondhatunk, mert bár sokan vannak és ezért a demográfusok tőlük várták a csodát, ez már biztosan elmarad.
Egyre több nő dönt úgy az Egyesült Államokban, hogy a korábban tervezettnél kevesebb gyereket vállal, vagy elhalasztja a gyerekvállalást a gazdasági válság miatt - derült ki abból a friss kutatásból, amelynek keretében ezer, 18 és 34 év közötti amerikai nőt kérdeztek. Csaknem háromnegyedük azt mondta, hogy aggódik anyagi helyzete miatt, minden második válaszadó pedig arról számolt be, hogy már most rosszabbul él és kevesebbet keres, mint egy évvel korábban. 44 százalékuk kijelentette, hogy elhalasztja a gyerekvállalást vagy kevesebb gyereket vállal, mint ahogy tervezte - számolt be a West Central Tribune.
Magyarországon a KSH előzetes adatai szerint 2009 első hét hónapjában kicsivel több mint 56 ezer gyerek született, ami 2,1 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. (2008-ban 99 149 gyerek született, 1,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban.)
Pedig itthon már a válság előtt sem született meg a tervezett gyerekek kétharmada. A demográfiai intézet kutatásában 16 ezer férfit és nőt faggattak arról, hogy szeretnének-e három éven belül gyereket. A csaknem 2000 igennel válaszolót követve kiderült: csak a nők 31 és a férfiak 27 százaléka teljesítette be szándékát. Az okok a párkapcsolat megromlásától a biológiai akadályokon át az egyéb életcélok előtérbe kerüléséig terjedtek.
Egy ponton a legtöbb indoklás találkozott: a nők 71 százaléka szerint munkahelyi kilátásai előnytelenül alakulnak, ha szül. A férfiak 61 százaléka is úgy vélte, partnerének munkahelyi problémákkal kellene szembenéznie. E kutatás szerint Magyarországon a legkisebb valószínűséggel az átlagos, illetve a valamivel az átlag felett kereső nők fognak a szándékaik szerinti időpontban szülni: négyötödüknél el is maradt a tervezett gyerekvállalás.
1998 óta lényegében stagnál a születések száma körülbelül évi 95 és 100 ezer között - mondja Kapitány Balázs demográfus. Szerinte a 2,1 százalékos csökkenést sem lehet kizárólag a gazdasági válság számlájára írni: szerepet játszhat benne, például az új influenza terjedése miatti félelem is. Hozzáteszi: a szakirodalom szerint a válságnak egyaránt lehet termékenységnövelő és -csökkentő hatása. - A nők egy része úgy gondolja, inkább elmegy szülni. Különösen igaz lehet ez például a közalkalmazottakra, akik nem féltik annyira az állásukat - magyarázza. - Mások viszont, például a versenyszférában dolgozók, elhalasztják a gyerekvállalást.