Megújuló természet: Apajpusztai rekonstrukció
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága 2009. október 21-én, szerdán 10.00 órára Kecskeméten a Természet Házába sajtótájékoztatóra hívták az írott és elektronikus sajtó munkatársait. Az apropót az adta, hogy befejeződött Apajpuszta rekonstrukció és invazív növényirtás projektje. Hogy mit is rejtett ez magába ebben Dr. Kákonyi Árpád, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Igazgató helyettese segített eligazodni.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság a Közép-magyarországi Operatív Program Élőhelyek és élettelen természeti értékek megőrzését, helyreállítását szolgáló beruházások” című támogatási keretéből 81 529 000 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el, az „Apajpusztai rekonstrukció és invazív növényirtás”című projekt megvalósítására.
Mára, jelentős költségmegtakarítással megvalósult az Apaj község területén található Felső-Szúnyogpusztán a természetes élőhelyi viszonyok helyreállítása, illetve a tájidegen növények irtása, ami jelentősen javította a területen jelentős túzok állomány, és számos NATURA 2000 jelölő társulás és faj életfeltételeit.
Az elvégzett feladatokat három nagy csoportba sorolta:
I. A szikes területek víz ellátását szolgáló vízpótló rendszereket építettek ki
II. A nem használt vízelvezető árkokat feltöltötték
III. A Fás szárú keskenylevelű fűz kiirtásával mintegy 20 hektárnyi területen a szikes gyep vegetációja megkezdőthet.
Az Igazgatóság azt várja a projekttől, hogy eredményeként visszaáll a terület egykor jellemző eredeti vegetációja, gazdagodik a vizes és sík élőhelyet igénylő fajok állománya és biztosíthatók lesznek a fenntartható, hagyományos alapokon nyugvó tájgazdálkodás feltételei. Azt reméljük, hogy együttműködve a helyi gazdálkodókkal a fejlesztések pozitív hatással lehetnek a térség népességmegtartó képességére is.
Dr. Vajna Tamásné, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Igazgatója bemutatta a sajtó képviselőink hogy 2013-ig milyen tervezett beruházásokat tervez a KNP. Ebben megtalálhatóak a Környezetvédelmi és Energetikai programok melyet többek között a Kolon-tó környékén terveznek megvalósítani, továbbiakban nagy hangsúlyt fektetnek az Ökoturisztikai programok kialakításába példaként említette, a Bugac pusztai tanösvények, fogadó épületek rekonstrukcióját valamint a már említett Apajpusztai rekonstrukció folytatását.
Haraszthy László, a KvVM természetvédelmi szakállamtitkára beszédében szólt a jelenleg futó projektek fontosságáról. Megemlítette, hogy 2009 év folyamán az országban működő tíz Nemzeti Park mintegy 33 sikeres pályázatán közel 10 milliárd forintnyi összeget nyert mely nagyban segítette a hazai természetvédelem megőrzését, és rekonstrukcióját.
Ezek közé tartozik a jelen felvázolt Apajpusztai projekt sikeressége is.