Egyház és válság
Nem jellemző, hogy a hívek az egyházukhoz fordulnának segítségért, amikor a gazdasági válság hatásait szenvedik el. Megpróbálnak küzdeni a maguk erejéből. A lelki vezetők azonban nyitott szívvel igyekeznek támaszt nyújtani.
Nincs az emberekre ráírva, hogy mi nyomja a lelküket. Az azonban biztos, hogy mindenki hordozza a maga keresztjét; és mindenkinek a sajátja a legsúlyosabb. A válság okozta gazdasági terhek a társadalom minden szintjén éreztetik hatásukat. Van, aki a hitelek visszafizetésével küzd, van, aki a mindennapi kenyeret sem képes a családja asztalára tenni, mert elveszítette a munkahelyét. Az evangélikus lelkészi hivatalba eddig csak néhány hívő kopogtatott be; munkát keresve. Ez a felekezet országos szinten arra törekszik, hogy a kilakoltatás előtt álló fiatal családoknak gyűjtsön. A Méntelek-Hetényegyházi Református Társegyházközség jelenleg három bajba jutott családon segít.
Ferenczi Zoltán: \"A munkatársaim kidolgoztak egy programot, amelyben kifejezetten a hitelválságba kerülő gyülekezeti tagjainkat támogatjuk anyagilag, szakmailag. Ez egy több pillérből álló válságmenedzselő program, amely a megelőzéstől kezdve az anyagi támogatásig igyekszik felvállalni a közénk tartozó családokat.\"
Az egyik érintett kérése az volt, hogy ne legyen felismerhető a felvételen, de azzal a jó érzéssel beszélt családja nehézségeiről, hogy tudja: mögöttük van támaszként az ő közösségük, a református egyház.
\"A cég, ahol dolgozom, bért nem tud emelni, ezért nagyobb terhet rótt ki a családunkra a hiteltörlesztés. Anyagi krízisbe jutottunk, ezért kértük a gyülekezet segítségét.\"
A római katolikus egyház a persely adományokkal, elsősorban a Szent Antal perselybe elhelyezett pénzadományokkal segíti a rászorulókat. A válságból eredő konkrét kéréssel még nem jelentkeztek a plébániákon; a tapasztalat itt, Kecskeméten azt mutatja: az emberek összehúzzák magukat. Vannak, akik szégyellik a sorsukat, s csak akkor kérnének anyagi támogatást, ha már éheznének.