Érdemes-e forgalmas utak mellett vásárolni gyümölcsöt?
Erre a fogyasztóvédelem válasza, hogy egy alapos mosással megszabadulhatunk a káros anyagoktól. Sokkal nagyobb problémát jelent, ha a termőhely fekszik ilyen területen, mert a nehézfém ionok belekerülhetnek a termékbe. Többek között ilyen hasznos információkat is megtudhattak az érdeklődők a már hagyományosnak számító fogyasztóvédelmi klubnapon.
Mire használja a magyar háziasszony a citromot? Vagy belecsavarja a teába, vagy belereszeli a héját a süteménybe. Pedig a hozzánk érkező csomagolt citromok címkéjén fel is tüntetik, hogy nem alkalmas a héja étkezésre. És, hogy melyek a legveszélyesebb gyümölcsök?
„Déligyümölcsök közül a citrom, narancs, mandarin, mert ezeknek a héját kezelik különböző penészedést gátló anyagokkal és különböző viaszokkal, amit gyakorlatilag nem lehet lemosni a termékről. Ezek pedig egészségre károsak.” - nyilatkozta Kránitz György élelmiszeripari mérnök.
Innen indult el a fogyasztóvédelmi hatóság ötlete, hogy megnézzék, melyik déli gyümölcsöt mire lehet használni. Sokszor ugyanis az jelenti a problémát, hogy például egy multi cég esetében nincs kitől ezt megkérdezni.
„Attól is kell félni, hogy mit eszik az ember, mert lehet, hogy több mérget megeszik, mint a magyar gyümölcsben. Magyarországon nem annyira permetezünk - pedig nekem is van egy kis hobbim - de nagyon drága a vegyszer. De, hogy így elálljon, sokáig biztos tesznek rá valamit, mérget.”
\"-A frissesség a legfontosabb szerintem.
-Nem fél attól, hogy messziről jöttek a gyümölcsök és kezelik őket valamivel?
- De igen. Úgyhogy nagyon alapos megmosás kell. Meg nem tudni, hogy milyen vegyszerrel kezelik. Vagy kik szedik és milyen kézzel. Félünk tőle.”
No persze azért nem kell rács mögé zárni a citrusféléket. Ugyanis, ha ezeket meghámozzuk, megszabadulunk a káros anyagoktól. Ugyanez jellemző a banánra vagy a kivire is.