A nagy elődök tisztessége és a régészszerencse
Szalkszentmártonban találkoztak ezen a héten a Bács-Kiskun megyei múzeológusok. A két napos tudományos konferenciáról Laczkó János, a megyei múzeumi szervezet igazgatója számolt be lapunknak.
Hagyományosak nálunk az esztendők vége felé összehívott találkozások. Ilyenkor számolnak be munkatársaink az utóbbi esztendő tudományos eredményeiről. Arra is szolgál ez az összejövetel, hogy megtiszteljük azokat a kollegáinkat, akik jubilálnak, vagy más eseménnyel kapcsolatban illendő megszólítani őket. Most H.Tóth Elvira és Bánszky Pál kollegáinkat köszöntöttük 80. születésnapjukon.
– Milyen témákkal foglalkoztak az előadók?
– Az egész konferencia a Bács-Kiskun megyei múzeumi szervezet kiemelkedő egyéniségeiről szólt. Munkásságukról, amelynek köszönhetően jelentősen gazdagodtak történelmi ismereteik. Többek között Kada Elekről, Lükő Gáborról hangzottak el szép előadások, de még sok példát említhetnék.
– Hogyan látja az értekezések után? Többet tudnak-e a múzeológusok mint egy évvel korábban?
– Folyton gyarapodnak az ismeretek, legszerencsésebbek e tekintetben a régészek. Az autópálya- és egyéb építések során rengeteg lelet került felszínre, ezért az utóbbi 15 évben sokat fejlődött ez a tudományág. Eredményeinek más kutatók is hasznát veszik: a leletekkel megerősödnek addigi ismereteikben, de előfordul az is, hogy a régészeti eredmények megváltoztatják a korábbi elképzeléseiket.