Elfogták Farkas Pétert Andorrában
Az egykori olimpiai bajnok 2008 óta bujkált, a marihuána-termesztés miatt ellene indított per ítélethirdetéséről szökött meg. December közepén távollétében hét évre ítélték.
Titkosszolgálati módszerek felhasználásával értesült a rendőrség arról, hogy Farkas Péter egy andorrai szállodában foglalt szobát, és az öccse jogosítványával igazolta magát a recepción. Így tudták elfogni december 26-án éjjel fél 12-kor a szállodai szobájában, mondta Tóth Gábor vezérőrnagy vasárnap a rendőrség sajtótájékoztatóján.
A rendőrségnek egy-másfél hónapja volt tudomása arról, hogy az olimpiai bajnok sportoló Spanyolországban tartózkodik. A nyomozók a francia nagykövetség közbenjárásával vették fel a kapcsolatot az andorrai rendőrséggel. A Pest Megyei és a fővárosi rendőrség egymástól függetlenül, párhuzamosan nyomozott Farkas után, az elfogásához nemzetközi együttműködésre volt szükség.
Farkas jelenleg Spanyolországban előzetes letartóztatásban várja kiadatását. A vezérőrnagy azt is elmondta, hogy a rendőrség megkezdte a kiadatással kapcsolatos eljárást, de az ügy kezelését az IRM veszi át. Még nem lehet tudni, mikor szállítják Magyarországra az olimpiai bajnokot.
A sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy a rendőrségnek nem volt információja arról, hogy Farkas valaha Ázsiában bújkált volna. Korábban arról szóltak a hírek, hogy Thaiföldre menekült, de a rendőrség hónapok óta tudta, hogy Spanyolországban, Valenciában bujkál.
Marihuánát termesztettek
Farkas Pétert, testvérét és segítőjüket azután tartóztatták le, hogy a BRFK Nyomozó Főosztály Kábítószer Bűnözés Elleni Osztályának munkatársai több hónapos felderítőmunka végén 2004. október 14-én házkutatást tartottak egy XVIII. kerületi családi házban, ahol több ezer tő marihuánát találtak a sok milliós ráfordítással átalakított, szellőző-, párologtató és világítóberendezéssel felszerelt helyiségekben. Farkas Károly és a harmadik vádlott termesztette a cannabist, Farkas Péter pedig mindehhez segítséget nyújtott.
Öt helyett hét év.
Farkas Károly, Farkas Péter és társuk büntetőperében először felmentő ítélet született, amelyet később a Fővárosi Bíróság hatályon kívül helyezett, majd új eljárást rendelt el. A sportolóra másodszor, tavaly novemberben első fokon öt év fegyházbüntetést szabott ki a bíróság, testvérét, Farkas Károlyt hét évvel sújtotta kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt.
A többórás ítélethirdetés közben Farkas Károly rosszullétre hivatkozva szünetet kért, és a határozathirdetés folytatásakor már nem ment vissza a tárgyalóba. Órákkal később újabb szünetet tartott a bíróság, azután már Farkas Péter sem ment vissza a terembe.
Farkas Károlyt egy nappal később Vecsésen elfogták, az olimpikon azonban mostanáig ismeretlen helyen tartózkodott. A sajtó többször írt arról, hogy Farkas Péter esetleg Thaiföldön bujkál.
Tavaly december elején európai elfogatóparancsot adtak ki, miután szemtanúk a bécsi repülőtéren látták a sportolót, de azt nem tudni, onnan hová ment.
A vádhatóság ezután az első fokon kiszabott ötéves szabadságvesztés súlyosítását kérte a szökésben levő Farkas Péterre, az olimpikon védője ugyanakkor felmentést indítványozott.
A másodfokú bíróság 2009. december 12-én Farkas Péter első fokon kiszabott büntetését két évvel, ötről hétre súlyosította, testvére, Károly hétéves és a harmadik vádlott hatéves büntetését pedig helybenhagyta. A bíró az indoklásban azt mondta, a vádlottak 2001 és 2004 között éveken át \"irdatlan mennyiségű\" kábítószert állítottak elő, aminek a sorsa azonban ismeretlen maradt, pedig nyilvánvaló, hogy értékesítették. Szerinte ha erre is kiterjedt volna a nyomozás, akkor akár életfogytiglannal is sújtható bűncselekmény miatt vonták volna felelősségre az elkövetőket.
(A vasárnapi sajtótájékoztatón Tóth Gábor vezérőrnagy elmondta, hogy a rendőrség nem vizsgálódik a termesztett marihuána sorsával kapcsolatban.)
Magas volt a villanyszámla
A bíró emlékeztetett arra, hogy Farkas Károly és a vadkender-ültetvény gondozója részben beismerő vallomást tett, illetve tetten is érték őket, míg Barcelona olimpiai bajnoka mindvégig tagadta bűnösségét.
A bíróság szerint elfogadhatatlan az, hogy Farkas Péternek nem tűntek fel a rendkívül magas költségek, például az évi csaknem 2 millió forintos villanyszámla.
A bíróság súlyosító körülményként vette figyelembe, hogy az olimpikon többszörösen büntetett és felfüggesztett szabadságvesztés idején követte el a legutóbbi bűncselekményt.
A bíró külön hangsúlyozta, hogy a tisztelet, a szeretet és a társadalmi megbecsülés az olimpikont kötelezte volna a példamutató életvitelre, így azt, hogy sporteredményeivel dicsőséget szerzett, nem vehették enyhítő körülményként figyelembe.
Az Országgyűlés a napokban fogadta el azt a törvénymódosítást, amely szerint jövő év januárjától nem kaphat életjáradékot [1] az az olimpiai érmes sportoló, akit szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélt a bíróság.