Januárban 150 kutyát fogtak be az ebrendészek
Hosszú kihagyás után vasárnap ismét örökbefogadási napot tartottak a kecskeméti állatmenhelyen. Kétszáz kutya hangoskodott a zárt udvarokon, kennelekben.
Havi átlagban félszáz kóbor kutyát fognak be az ebrendészek a megyeszékhelyen és vonzáskörzetében. Januárban ennek háromszorosa került az ebrendészeti telepre. Még két hete is találtak a szilveszteri petárdázáskor világgá futott állatot. Egyik gazdi eltűnt kutyusának utódját kereste a Mentsvár az Állatokért Alapítvány honlapján, ott lelt az elsiratott kedvencére.
– Valamennyi befogott kutyáról készül fénykép, amely azonnal felkerül a menhely honlapjára – avat munkarendjükbe Szabó Attila ebrendészeti telepvezető. – Két hétig tartjuk karanténban az állatokat, eztán fogadják őket a szomszédos menhelyen.
A Mentsvár Alapítvány menhelyén jelenleg kétszáz kutya él. Más gyepmesteri telepeken bevett gyakorlat, hogy 14 nap után örökre elaltatják az utcán fogott kóbor kutyákat. Kecskeméten csak a balesetet szenvedett, gyógyíthatatlan állatok kapnak altatóinjekciót. A menhelyen azt mondják azért, mert minden ép kutyának esélyt adnak az élethez, a gazdára találásra. A kutyákat féregtelenítik, beoltják, a hímeket ivartalanítják.
– Másfél éve egyéni azonosításra szolgáló chipet is kapnak – mondja örömmel Virág László menhelyvezető. – Előnye, hogy egy azonosítószám alapján visszakereshetők a kutya adatai, például, hogy milyen oltásokat kapott, ki a tulajdonosa. Eddig több mint ezer állatot chipeztünk, regisztráltuk a Petvetdata elektronikus rendszerben.
Érdemes. Legutóbb a Kecskemét belvárosában befogott, ott dühöngő bullterrierek egyike volt chipes, gazdája be se várta az ebrendészeket, maga jelentkezett kutyáiért.
Az elkóborolt ebek beazonosítására kitalált szerkezet egyelőre csak akkor kötelező, ha valaki külföldre viszi kedvencét. Az állatvédő szervezetek azt szeretnék, hogy minden kutya azonosítható legyen. Néhány település helyi rendelettel kötelezi az ebtartókat a chipezésre.
Vasárnap tartották egyébként a Mentsvár menhelyen az idei első örökbefogadó napot. Igen szép számmal akadt érdeklődő, és több kutya új gazdára talált.
Nem kullancs - mikrochip
A Mentsvár is kezdeményezte a chipes beazonosítás kötelezővé tételét, a menhelyesek se bánnák, ha végre napirendre tűzné a városi képviselőtestület. Úgy vélik, ezáltal kevesebb lenne a kóbor állat, de legfőképp egyet sem lehetne büntetlenül utcára csapni.
Mint legutóbb, amikor egy autós a menhely előtt dobta ki tacskóját és hajtott tovább. Rendszáma alapján feljelentették, keresi a rendőrség. A tacsi, köszöni jól van. Egy kerekegyházi család fogadta örökbe, betegsége miatt elaltatott előző kedvencük helyett. Böbike alig egy napot töltött a menhelyen - ritka szerencsés, némely kutya ugyanis éveket vár az új gazdára.