Keresztmentők
(PN / RA) - A Kalocsa déli szállásain található keresztek és Mária-képek történetét mutatja be a Kalocsai Múzeumbarátok körének új kiadványa, amelynek célkitűzése mintegy rímel a Porta Egyesület Szent Ilona Körének grandiózus tervére.
Az Öreg-köröszt című munka huszonkilenc út menti kereszt és képfülke történetét dolgozza fel, amelyek közül tizenhat ma is áll. A múzeumi értekezések sorozat tizedik darabjának szerzője Romsics Imre múzeumigazgató, aki két év kutatási eredményeit tárja most az olvasók elé. Vizsgálódásai számos, eddig nem- vagy kevéssé ismert tényre világítanak rá. Így többek között arra, hogy nem a XIX. században, hanem egy évszázaddal korábban állították a kereszteket a szállásokon, amelyek lakói felettébb buzgó vallási életet éltek. Vasárnaponként a külterületeken élő emberek a szabad ég alatt, a Mária-képeknél imádkoztak. A Kalocsa környékére jellemző Mária-kultuszt egyébként plasztikusan fejezik ki az itteni keresztek, amelyeken Jézus lába alatt rendre megjelenik a Szűz Mária alakja.
Mint arról honlapunk beszámolt: a tudományos kötet célkitűzéseivel - azaz a feltárás igényével - egybecsengő szándékot fogalmazott meg nemrég a Porta Egyesület Szent Ilona Köre, amikor tervbe vette, hogy elkészíti a rekonstrukcióra szoruló, vagy teljes egészében cserére váró Krisztus-jelek, keresztek Bács-Kiskun megyei jegyzékét, illetve térképét. A civilek szerint azért is fontos egy ilyesféle leltár elkészítése, mivel a növényzet - a fák, bokrok - által elrejtett szakrális jelek sokkal inkább ki vannak téve a vandálok pusztításának. Az aktivisták szerint az út széli keresztek újbóli felfedezéséhez nem kell nagyobb összeg, elég az útfenntartók odafigyelése.