Március 9-én, délelőtt a Wojtyla Barátság Központ közösségi termében Fodor Zsuzsa, a RÉV Szolgálat szenvedélybetegek közösségi ellátásáért felelős munkatársa tartott előadást.
Rendszer betegségről van szó, ami a családi környezetben alakul ki. Két fajtája van, a szer – és a viselkedésfüggőség. Az előbbi a cigaretta, alkohol, drogok, ragasztó, hígító, gyógyszerek, öngyújtógáz használatát jelenti. A viselkedésfüggőség közé tartozik a szerencsejáték, evés zavarok (bulémia, anorexia), munkamánia, társfüggőség (a szenvedélybetegek hozzátartozóinál alakul ki, befolyásolja a viselkedésüket, reakciójukat, érzelmeiket).
Sokan tették már fel a kérdést „Mégis miért teszed ezt?”
A válasz: „Hogy kilépjek a saját világomból.” Könnyebb a gondokat kezelni, átvészelni, ha mindezt bódult állapotban élik át. Persze ez nem megoldás, mert a bajok továbbra is az ajtójukon kopogtatnak. A szenvedélybetegségek leküzdésében terápiás lehetőségek segítenek. Az első és legfontosabb lépés, hogy a szenvedélybeteg beismerje önmagának függőségét, csak ezután jöhet a terápia. Lehet gyógyszerek segítségével, vagy intézeti kezeléssel, amikor kiszakítják saját környezetéből a beteget, illetve pszichoterápiával (önismereti és névtelen csoportokkal). Ha a segítség mégsem eredményes az 1-2 éves terápia sem kizárt. A RÉV Szolgálat az ilyen betegeknek próbál segíteni „Révbe érni”.
Az érdekes előadás után Fodor Zsuzsa válaszolt a Wojtyla család kérdéseire is.
Részletek