Környezetvédelmi bizottsági állásfoglalás a Vásárhelyi-tervről
Az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága szerdai ülésén egyhangúlag megszavazta Orosz Sándor szocialista alelnök módosító javaslatát, mely a Tisza-völgy árvízi biztonsága növelését, és az érintett térség terület- és vidékfejlesztését szolgáló program végrehajtásával kapcsolatos állásfoglalást tartalmazza.
Az állásfoglalás a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztéséről mond véleményt. A módosító javaslat elfogadásával a testület lényegében elutasította Turi-Kovács Bélának, a bizottság fideszes elnökének eredeti állásfoglalás-tervezetét. Ez az állásfoglalás-tervezet konkrétumokat tartalmazott volna, amelynek alapján a kormányzatnak konkrét intézkedéseket kellett volna tennie az árvízbiztonság növelése és az infrastruktúrafejlesztés érdekében, források megjelölésével.
A szocialista módosító javaslat az eredeti állásfoglalás első és utolsó bekezdését tartalmazta mindössze. Ennek alapján, "a bizottság álláspontja szerint a terv ütemezett, maradéktalan és harmonikus végrehajtása biztosíthatja, hogy az érintett térség lakosai nyugodtan és biztonságban élhessenek, és a gazdálkodók és vállalkozások működését a jövőben ne veszélyeztethesse az elmúlt években ebben a térségben több alkalommal pusztító árvíz".
A bizottságban a képviselők pártállástól függetlenül egyetértettek abban, hogy a Vásárhelyi-terv megvalósítása elmarad az eredetileg tervezettől. Abban már nem volt egyetértés, hogy ennek valójában mi is az oka.
Az ellenzéki képviselők azt mondták, hogy a Vásárhelyi-terv nem az eredeti ütemnek megfelelő megvalósítása veszélyezteti a Tisza mentén élőket, mivel kiszolgáltatja őket az esetleges árvizek okozta veszélynek. Voltak olyan vélemények is, miszerint a terv lényegében kiüresedett, mivel nem komplex módon kezeli a térség árvízvédelmét és infrastrukturális fejlesztési igényeit. A vitában a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese arról beszélt, hogy jelenleg 22 helyszínen folyik a Tisza mentén a Vásárhelyi-terv alapján a munka, ebből hét helyszínen még az idén megtörténik az átadás. Az árvízvédelmi munkákra az idén mintegy 30 milliárd forint áll rendelkezésre e program keretében. A főosztályvezető-helyettes szerint a munkák végeztével 60 centiméteres árvízszint-csökkentést lehet majd elérni.
Az infrastrukturális fejlesztésekről szólva Poroszlai Józsefné, a téma szakértője arról beszélt, hogy az infrastrukturális fejlesztések tervezése két évvel ezelőtt kezdődött. A múlt évben a költségvetésben erre lényegében nem volt forrás, mégis 82 millió forintot fordítottak erre a célra. Az idén az infrastrukturális fejlesztések által érintett 41 település belterületi vízelvezetésének megtervezésére, a szennyvízelvezetés és -tisztítás lehetőségeinek feltárására, és a megvalósítási tervek elkészítésére további 433 millió forintot költöttek.
Az ügyben érintett és korábban tiltakozó pácini polgármester, Barati Attila úgy vélekedett, hogy az infrastrukturális fejlesztésekre nincs elegendő forrás. Példaként említette, hogy annak a hét településnek, amely infrastrukturális fejlesztései miatt tiltakozó akcióba kezdett, valamivel több mint egymilliárd forintot terveztek forrásként, holott tízmilliárd forintra volna szükség. Veres Nándor, Nagykörü polgármestere arról beszélt, hogy a program munkálatai lassan haladnak és szerinte a 2007-ig tervezett feladatok megvalósítása nem lehetséges.
Forrás: greenfo/MTI