A Wojtyla Házba látogat a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója
![A Wojtyla Házba látogat a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója A Wojtyla Házba látogat a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója](https://civilnaplo.hu/imgs_news/1024/215120.jpg)
E határozott ígérettel tért haza Farkas P. József, a kecskeméti szociális-közművelődési intézmény alapító-igazgatója Budapestről, miután hazánk első számú közgyűjteményének vezetőjével tárgyalt szerda délután a múzeum falai között.
A bensőséges hangulatú megbeszélést tárlatlátogatás követte, melynek során legféltettebb nemzeti ereklyéink néhány darabja, nevezetesen az évezredes magyar koronázási palást és a világhírű Seuso-kincs tárult a Wojtyla Barátság Központ küldöttsége elé.
Az aranyszállal gazdagon hímzett selyempalástot Szent István király és Gizella királyné készíttette 1031-ben. Eredetileg miseruhaként használták, majd átalakították, és egészen 1916-ig a magyar királyok koronázó palástja volt. Sérülékenysége ellenére a különleges figyelemnek köszönhetően közel ezer éven át megőrződött.
A Seuso-kincs a 350 és 450 közötti Római Birodalom Pannonia Valeria nevű dunamelléki provinciájából származó díszes ezüst lakomakészlet (kancsók, tálak, kézmosókészlet, illatszeres doboz) összefoglaló neve. A gondosan elrejtett, páratlan történeti információkat is hordozó régészeti lelet az 1970-es évek közepén került elő Székesfehérvár térségében, Polgárdi és Kőszárhegy környékéről. A kincslelet nevét a tálalókészlet egyik darabja, egy aranyozott ezüsttál latin nyelvű verses feliratában megnevezett tulajdonosáról, Seusóról kapta, aki egy gazdag hadúr, tartományi főtisztviselő volt. A Seuso-kincset még a rendszerváltás előtt illegálisan külföldre juttatták. A lelet teljes egészében 2017-ben került vissza Magyarországra.